Országos Programok

XI. Nemzeti Kateketikai Kongresszus

2016. november 24-26. között került megrendezésre a XI. Nemzeti Kateketikai Kongresszus Balatonalmádiban. A mintegy száznyolcvan fős kongresszus résztvevői határon innen-s túlról érkező lelkipásztorok és katekéták voltak. A fő téma az iskolai hit-és erkölcstanhoz kapcsolódóan ezúttal a szülők megszólítása és a tantestülettel való kapcsolattartás volt. Milyen legyen az egyház, hogy az „ajtóban álló” (Jel 3, 20), gyermekeikkel hozzánk érkező felnőttek előtt szélesre tárja a kapukat? Miben különbözik a kialakult személyiséggel, nagyobb élettapasztalattal rendelkező felnőttek képzése a gyermekekétől? Hogyan kommunikáljon a katekéta a tantestülettel, ahol jelen van, de mégsem része; ahol ugyanazokkal a gyerekekkel foglakozik, mint a szaktanárok, de mégsem ugyanúgy?

A nyitó előadásban arról hallottunk, hogy a „vendéglátó egyházban” mi vagyunk a fogadósok, s feladatunk nem az, hogy megváltoztassuk az embereket, hanem, hogy olyan teret biztosítsunk számukra, ahol megpihenhetnek, „letehetik fegyvereiket”, s adott esetben lehetségessé válik számukra a változás is. Az andragógiai alapelvek megismerése során nem csak hallhatták, hanem meg is tapasztaltatták a résztvevők, hogy milyen módon lehet a felnőttek képzését megvalósítani, építve arra az előzetes tudásra, amivel már rendelkeznek, s az oktatás, ill. oktató-központú szemlélet helyett a résztvevő-központú szemléletre áttérni. A kommunikáció oldaláról megközelítve a témát, kiderült, hogy annak, amit teszünk 50%-át a kommunikáció, kell, hogy kitegye, s hogy az örök igazságok közvetítésére használjuk fel a modern élet adta csatornákat is.

Néhány gondolat a műhelymunkák során megfogalmazott gondolatokból: Legyünk nagylelkűek, ha tehetjük, menjünk túl a kötelező minimumon az iskolában, s akkor bátrabban számíthatunk iskolai kollégáink hasonló magatartására; a személyesség kulcs a hátrányos helyzetű fiatalokkal való foglalkozásban; használjuk ki a fogadóórák adta lehetőségeket; keressük meg, milyen témákkal szólíthatók meg a hívő vagy kevéssé/egyáltalán nem hívő hátterű szülők. A résztvevők konkrét segítséget kaptak a lelkinapok, családi napok, szülői találkozók módszereit, tematikáját illetően is, s maguk is részeseivé válhattak egy-egy ilyen találkozónak.

Az egyik résztvevő megfogalmazása szerint a kongresszus témája egészen a katekéták mindennapjait érintette, s így teljesen aktuális, aprópénzre váltható segítséget adott a szolgálatukhoz.

Előadóink és műhelyvezetőink, akiknek ezúton is köszönetünket fejezzük ki: Nagy Anna, Ft. Dr. Obbágy László, Somogyiné Dr. Petik Krisztina, Ft. Bárány Béla, Bucskóné Lehota Ágota, Ft. Heidelsperger István, Katona Attila, Zólyomi–Katona Theodóra, Ft. Kutas Attila, Koósz Roland, Láng Monika, Major Dorina, Piros Adorján.

MKPK Hitoktatási Bizottsága